Wymyślony diabeł NERGAL

Powoli cichnie wrzawa wokół rzekomego satanisty Nergala. Temat nośny,rozdmuchany przez różnej maści politykierów,publicystów i …biskupów.I cokolwiek wykorzystywany w obecnej młocce przedwyborczej.

Rewolucje artystyczne ostatniego wieku bazowały na prowokacji,skandalizowaniu,gorszeniu mieszczuchów i wszelakich bogobojnych.Dadaiści na jednym z wernisaży wpadli na pomysł,by przybyłych witała dziewczynka w stroju do pierwszej komunii, recytująca
obsceniczne wiersze.Francis Picabia w „Manifeście kanibalistycznym” głosił,iż każda religia „jest niczym „Nasz futurysta”. Jasieński, prócz tego ,iż domagał się ,by Mickiewicza i Słowackiego wyrzucić na śmietnik historii, chciał też prawa do „plucia i przekleństw” w miejscach zgoła liturgicznych.W latach 60-tych wyznawcy shock-popu John Cremer czy też Roy Lichtenstein, propagowali na scenie fizjologizm i obrażanie wszystkich norm.To samo z Janis Joplin, Janem Borysewiczem z Lady Pank, Dorotą Nieznalską i wieloma innymi. Ordynarność,błazenada, cyrkowe widowisko, bulwersujące tłumy, miały wywołać szum medialny. W tą estetykę wpisują się sceniczne dokonania Nergala.Szczególnie podarcie Biblii na jednym z koncertów. Niezbyt mądre i obrażające uczucia religijne wyznawców judaizmu czy chrześcijan.

Nie jestem miłośnikiem muzyki lidera zespołu Behemoth. Nie wydaje mi się on być wyrafinowanym intelektualistą Jego estetyczne stylizacje są kiczowate.Sam muzyk deklaruje ateizm.Zatem nie może być satanistą teistycznym.Ateistycznym najprawdopodobniej także nie; wszak przestrzega norm współżycia społecznego. Jego satanizm-wymyślony i sztuczny-dla
epatowania publiki i mediów,reklamiarski.Wytwór komercji.

Zatem po co piszę o z gruntu fałszywym diable Nergalu?! Cała ta sprawa udowadnia zaściankowość i nieuctwo szerokich rzesz duchownych, dziennikarskich skrybów czy tzw,politycznych elit. I ich skłonność do manipulowania i straszenia.To oni uprawiają swoistą demonologię na polskim poletku..Poza tym nie lubię, gdy ktoś próbuje traktować mnie jak idiotę.Dlatego o tym piszę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s