Jesień przychodzi zawsze za wcześnie

Niedawno otrzymałem „Wiersze wybrane ” Janusza Drzewuckiego, wydane w serii „Biblioteka poetów”, co nobilituje,przypisuje do elitarnego rydwanu klasyków literatury. Ten poeta rodem, z dalekiej Kruszwicy, był kiedyś w Dolinie Dzwonów( Głogowie i okolicach) i jego wieczór autorski zgromadził przeszło 300 osób. Dużo,bardzo dużo…Sam był tym zadziwiony.
Drzewucki to człowiek renesansowy. Pasjonat literatury i sztuki,jazzu, podróży, żużla i piłki nożnej – zagorzały kibic FC Porto. Kocha Portugalię; dzięki niemu również polubiłem fado i muzykę Madredeusa. Erudyta, nie mający w nic ze sztywniaka i skrzący autoironią. Ciepły, uczciwy i dobry człowiek.

Poezja autora „Podróży na południe” rodzi się z tropów, mitów, symboli kulturowych.Jest on „poetą kultury”, ale też kronikarzem tego, co materialne, wyraziste i uchwytne.To liryka zawierająca w sobie bolesne rozdarcie między zachwytem, urodą świata, a świadomością zagrożeń i panowania śmierci nad wszystkim, co żyje. Dał temu wyraz w przepięknej „Elegii dla Jana Drzeżdżona” i wielu innych wierszach. Jedynym antidotum na nasze kroczenie ku śmierci jest miłość i akceptacja rytualnej strony życia. Stoicka zgoda na dni karnawału i postu. Wyrozumiałe spojrzenie na odwieczny rytm natury.
Wspomniałem,że Janusz Drzewucki to „poeta kultury”. W jego utworach następuje wzajemne przenikanie topiki kulturowej i otaczającego świata w obrębie skojarzeń, obrazów, języka.
W związku z tym – „Wenecja jest bielą, jest wiolonczelą”, pojawiają się wśród nas „śpiewacy wagnerowscy, dbają o elegancję”, a początek jesień jest kojarzony z Corellim i „Saksońską kadencją”. W tym wierszu pisze: „Jesień przychodzi zawsze za wcześnie/rdzawymi liśćmi z pożółkłych listów/w podmiejskim parku nagie posągi/o wiatr oparte, grają na skrzypcach”. Dla Drzewuckiego, dla mnie i pewnie większości ludzi „zawsze za wcześnie” na przemijanie chwil, godzin, dni. I każda jesień przychodzi „zawsze za wcześnie”.

Copyright by Marek Sienkiewicz, 2011

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s