Przełamywanie tabu (4)

Rozpisałem się o sadyzmie, ale przecież jest odwrotna strona medalu. Termin „masochizm” utrwalił nieoceniony Richard Krafft-Ebing w pracy, o której wspominałem już wcześniej. Literacki wymiar temu zjawisku ze sfery psyche i somy ludzkiej egzystencji nadał Leopold von Sacher Masoch w opowiadaniu  „Wenus w futrze” z 1870 roku, opublikowanym w piśmie „Die Liebe”. Ten pisarz i profesor historii ze Lwowa opisuje wydarzenia autentyczne; sześć miesięcy niewoli u baronowej Fanny von Pistor. W opowiadaniu główny bohater, Seweryn, czerpie rozkosz z bólu i upokorzenia, jakich nie szczędzi mu Wanda von Dunajew. (Pseudonim literacki żony Masocha Aurory von Rumlein). Ostatecznie kochanka Seweryna zaczyna odczuwać pogardę do swojego niewolnika i dochodzi do rozstania, a bohater „Wenus…” ze smutkiem konstatuje;  ” Kobieta jest niewolnicą lub despotką, nigdy jednak towarzyszką”.  Zatem nie jest w stanie z szacunkiem odnieść się do owych skłonności u mężczyzny i przeszkadzają jej w tym uwarunkowania społeczne i kulturowe. Utwór Masocha wstrząsnął światem psychologii, literatury ( inspirował Franza Kafkę) i sztuki, a on sam rozwijał swoje upodobania w życiu małżeńskim. Podobno był też niewolnikiem jednej z  najpiękniejszych kobiet ówczesnego świata,  Polki Heleny Sanguszkowej, która była w tym czasie ukochaną księcia Władysława Czartoryskiego.

„Wenus w futrze” odsłoniła to, co było mroczną tajemnicą. Istnieją mężczyźni, którzy czerpią przyjemność seksualną z dominacji kobiety w związku. Ponadto są częstokroć przekonani o wyższości intelektualnej i moralnej kobiet. O aspekcie psychologicznym tego zjawiska sporo napisał Zygmunt Freud w rozprawie „Ekonomiczny problem masochizmu ”  z 1924 roku, ujawniając, iż jest obecny w wielu społecznych zachowaniach i typach osobowości; mających za sobą patologiczne dzieciństwo, poczucie odrzucenia i niską samoocenę. Opowiadanie Masocha wywarło także przemożny wpływ na cały świat sztuki; obraz Salvadora Daliego  „Wenus w futrze”,  to wyraz jego czci dla ukochanej żony Gali, a „Xsięga bałwochwalcza” Bruno Schulza,  jest przepełniona obrazami boskich pań i męskich kreatur, czekających jedynie na skinienie czy rozkaz. Do profesora ze Lwowa odwołał się słynny Hiszpan Louis Bunuel,  realizując film ” Piękność dnia” i zajmując się żeńską odmianą masochizmu; młoda, zakochana w mężu kobieta, zostaje luksusową prostytutką, żeby zaspakajać masochistyczne fantazje. Przy tej okazji,  prowadzi podwójne życie i sama przyczynia się do rozterek, degrengolady wewnętrznej. Nieprzypadkowo zresztą, naukowiec z dziedziny toksykologii i przez kilka lat luksusowa prostytutka Brooke Magnanti zatytułowała swój blog ” Belle de Jour (” Piękność dnia”),  mając na uwadze rozkosz i owy ból psychiczny, związany z tą profesją. Zapiski Magnanti posłużyły do scenariusza dość popularnego serialu „Sekretny dziennik call girl”. Nader często masochizm u kobiet łączy się z  „syndromem sztokholmskim”. Z grubsza rzecz ujmując,  pozornie pewne siebie kobiety, mają niskie poczucie własnej wartości i za swoją „niedoskonałość „pragną ukarania – podświadomie w życiu zakochują się w psychopatycznych brutalach. W każdym razie,  według badań typu osobowości, które przeprowadził McCary, w każdym społeczeństwie masochizm występuje u ok.3 proc. mężczyzn i 5-6 proc. kobiet.

W Polsce ponoć istnieje sporo par, w których kobieta lub mężczyzna całkowicie dominują, ale jednocześnie wobec otoczenia prezentują się jako związki partnerskie. Wiele z nich z tzw. średnich i wyższych klas,  masochistyczne fantazje realizuje pod władzą damskich lub męskich prostytutek. Przy tym nie wychodzą z roli wzorowych mężów, żon, ojców czy matek. Rąbka tajemnicy,  odnośnie tego światka – nie tylko znudzonych elit – odsłania książka Ewy Egejskiej ” Czarodziejki.pl” ( zbiorowa praca trzech byłych prostytutek z Warszawy). Podobno zainteresowała się nią reżyserka,  Małgorzata  Szumowska.

Copyright by Marek Sienkiewicz, 2012

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s