ACTA i rewolta

W jednym z programów Bogdana Rymanowskiego, zdaje się „Kawa na ławę”, grupka mędrków zaczęła doszukiwać się analogii między demonstracjami przeciwko ACTA w Polsce , a rewoltą studencką z lat 60-tych.Pomyślałem, że to kuriozum, czysta aberracja. Pomijam sprawę słuszności wahań i wątpliwości w sprawie układu wylobbowanego przez amerykańskie korporacje, bo tu nie ma o co kruszyć kopii. Trudno jednak sobie wyobrazić, żeby portalowcy z Security czy aktywiści Ponoptykonu nawiązali do ideałów Beat Generation i hasła francuskiego Maja 68 „Trzy razy M( Marks, Mao, Marcuse)”. To samo zresztą dotyczy młodzieży. Rozmawiałem z kilkoma uczestnikami demonstracji w Dolinie Dzwonów i nie bardzo wiedzieli o co w tej ACTA chodzi, ale był…fajny happening.

Mentorami rewolty lat sześćdziesiątych byli literaci i intelektualiści w rodzaju Jacka Kerouaca i Allena Ginsberga z jego słynnym ” Skowytem”, w którym nieprzyzwoitym językiem formułował program pokolenia żyjącego”…pośród snów, narkotyków, majaczeń na jawie, alkohol i kutas i niekończące się orgie”. Dołączył do tego, na łamach pisma „Fuck You” Tull Kufberg, głosząc w „Mówię”; „Masturbacja jest ludzka, pieprzenie się boskie, mówię celem rewolucji/ jest wyeliminowanie masturbacji „Buntownicy i kontestatorzy tamtych czasów, nazywani też „dziećmi Rimbauda”, byli za łamaniem wszelkich zasad i zakazów, za wolną miłością i… niechlujstwem, co miało być alternatywą dla burżuazyjnej schludności i elegancji. Nasi rodzimi demonstranci nie niosą tych haseł na sztandarach. Tak naprawdę, chodzi im jedynie o wolność w świecie wirtualnym, a nie tym w pełni realnym. Poza tym, nasza rewolucja obyczajowa prowadzona jest opłotkami, w cieniu kołtuństwa, kłamstw i zdrad; nie ma nic wspólnego z otwartymi komunami z tamtych czasów, o czym niedawno wspominała Uschi Obermaier w niemieckim bestsellerze „Życie na haju”( Obermaier była ikoną rewolty obyczajowej).

Rewolta studencka w Europie miała swoich duchowych przewodników. Byli nimi lewicowi Daniel Cohn-Bendit nazywany „czerwonym Danym” – teraz serdeczny przyjaciel Adama Michnika – i Rudi Dutschke, gloryfikujący w 1967 roku Chrystusa jako najwybitniejszego rewolucjonistę. Dążyli oni wraz z tysiącami studentów do obalenia rządów oligarchii politycznej i zerwania z konsumpcjonizmem. Wielu lewaków to była „złota młodzież”, przesycona konsumpcją, która buntowała się przeciwko stylowi życia swoich
rodziców. Tak było z Gudrun Ensslin, Holgerem Meinsem i Janem Respe; stworzyli oni później twarde jądro RAF. Zatem dawni rewolucjoniści pragnęli podpalać centra handlowe, banki i luksusowe samochody, gdyż to im się przejadło. Nasi pragną pracować w centrach i bankach, jeździć luksusowymi brykami, bowiem jest to jeden z ich głównych celów. Nade wszystko chcą dostatku i rozkoszowania się konsumpcyjnym ELdorado.

Istnieje groźba, iż niezadowolenie z powodu ACTA będą chcieli wykorzystać nasi tępogłowi i świńskoustni, czyli politycy. Ci z prawicy, co samo w sobie jest absurdalne, jak i lewicujący Ruch Palikota. Milioner z Lublina cokolwiek małpuje z programów buntu lat 60-tych. Walczy o legalizację maryśki ( nigdy nie miałem w ustach, Bezik również, a Bacello raz i ..pojechała w eleganckiej dyskotece do dawnej stolicy Longonbardów..Pawii), a teraz chce zawiesić na pomniku Chrystusa Króla w Świebodzinie maskę Anonymousa, gdyż Chrystus był …pierwszym rewolucjonistą. Bierze cynicznie przekonania Dutschkego i potem teologów wyzwolenia m.in Leopoldo Boffa. Wszystko dla medialnego show i pisku zachwyconych małolatów. Palikot to podróba zrewoltowanych przywódców studenckich. Musi mieć jednakże w głowie to, że kiedyś prawdziwa rewolta będzie wymierzona w takich jak on i jemu podobni.

Przeciwnicy ACTA nie są gotowi do jakiejś wielkiej społecznej rewolty. Nie poprowadzą ich politycy, wśród których nie ma autentycznych postaci. Podobno ACTA jest wymierzona w piractwo i podróbki. Przeciwko niej może dojść w Polsce jedynie do podróbki rewolty. Może to i dobrze. A Rymanowski i jego goście, jak zwykle, nie grzeszą mądrością. Choć nie jest ona grzechem…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s