Kobiety nie mają lekko…

Kolejne Manify w Warszawie odbywają się pod hasłami czasami groteskowymi, które skądinąd spłycają problemy związane z dyskryminacją kobiet. Przecinanie pępowiny z Kościołem i odejście od patriarchatu powinno być stawiane bez ideologicznego zacietrzewienia feministek, bo przy jego paroksyzmach łatwiej ośmieszać i zagłuszać emocjonalnym wrzaskiem pytania o istotę ustępstw kolejnych rządów wobec Kościoła, kosztem praw kobiet, o nadto restrykcyjną ustawę o ochronie życia poczętego, wreszcie o przejawy dyskryminacji ekonomicznej i mentalnej. A przecież to dopiero wierzchołek góry lodowej; przeszło 3 mln kobiet żyje w związkach, w których mężczyzna nadużywa alkoholu i wiele z nich cierpi na „chorobę dobrych żon”, a ok. 800 tys. pada ofiarą przemocy. Powszechne jest zjawisko uprzedmiotowienia kobiet, molestowania seksualnego, mobbingu. Gorzej też znoszą one wyścig szczurów i coraz więcej wśród nich „cichopijek”…Feministki przede wszystkim powinny głośno mówić o potrzebie zmiany obowiązującego u nas modelu kulturowego na rzecz wzajemnego szacunku i partnerstwa w ramach także wolności obu płci..Dzień kobiet i mężczyzn powinien by obchodzony.codziennie.

U nas kobiety nie mają lekko, ale w innych krajach, nawet w Europie, ich życie to czasami prawdziwa droga przez mękę. Przypomina mi się historia somalijsko-holenderskiej pisarki Ayaan Hirsi Ali; która napisała scenariusz do filmu Theo van Gogha  „Posłuszeństwo”, o losach trzech kobiet molestowanych, gwałconych i skazywanych na upokarzające kary chłosty ( takie rzeczy dzieją się w społecznościach muzułmańskich w Holandii, Francji, Niemczech). Hirsi Ali podnosiła również sprawę przymusowego obrzezania kobiet; usuwa się im łechtaczkę, a w drastycznych przypadkach zaszywa narząd, pozostawiając mały otwór na krew menstruacyjną. W dalszym ciągu okalecza się w ten sposób młode dziewczyny. Stwierdzała też, że utopijną bzdurą jest polityka równości kultur, stosowana przez Holendrów wobec muzułmanów i należy ich integrować poprzez nawet przymusową europeizację. W listopadzie 2004 roku Theo van Gogh został zastrzelony przez fanatyka muzułmańskiego, Mahammeda Bayeri, który do piersi martwego reżysera przyszpilił nożem list: ” Ayaan Hirsi Ali- Islam cię zmiażdży. Och, Europo bliski twój kres. I twój, Holandio. I twój Hirsi Ali”. Od tej pory Somalijka, jak Salman Rushdie, znajduje się pod „opieką” agentów ochrony. Profesor Leszek Balcerowicz przekonywał, że w najbliższych 10 latach, żeby utrzymać wzrost gospodarczy, Polska winna przyjąć ok.3 milionów imigrantów. Sprawy opisywane przez Hirsi Ali niedługo mogą dziać się pod naszym nosem, w sąsiedztwie.

Przypomina mi się mądra i piękna pisarka z Albanii Ornela Vorpsi. Na Bałkanach, a szczególnie w Albanii , w jej rodzinnym kraju kobieta jest przede wszystkim molestowana fizycznie i psychicznie. W powieści „Ręka, której nie kąsasz” (poniekąd autobiograficznej) opisuje wyrwanie się z seksistowskich Bałkanów i dostrzeganie miłości, urzeczenie erotyzmem dopiero w Paryżu. W Albanii kobiety służą mężczyźnie, a kiedy dbają o wygląd, to są uważane za dziwki. I oto elegancka, upiększona, wraca na Bałkany i spotyka się z nieufnością i nienawiścią. Zostaje odrzucona, bo wyszła poza kultywowaną tu od setek lat tradycję. Przypominają mi się książki publicystek i pisarek spoza Europy; noblistki z Iranu Szirin Ebadi „Broniłam ofiar.Pamiętnik z Iranu” i Egipcjanki Nayry Atiyii ” Khul Khool. Bransolety Egipcjanek” o poligamii, rytualnym obrzezaniu kobiet, gwałtach i kamieniowaniu za prawdziwą, a częściej urojoną zdradę. Przypomina mi się także dziennikarka i obrończyni praw kobiet z Jemenu Tawakel Karman, która kilka miesięcy temu otrzymała Nobla.

W naszym kraju kobiety nie mają lekko.Jednak w wielokulturowych krajach Europy i w tyglu bałkańskim jest jeszcze gorzej. A poza Starym Kontynentem mają uświęcone tradycją piekło. Przy okazji XII Manify, mającej w sobie wiele z jarmarcznego teatru, należy też o tym pamiętać.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s