Myśliciele naszych czasów

Zazwyczaj chodzą własnymi ścieżkami, posiadają niekonwencjonalne umysłowości i rogate dusze.Wzbudzają ożywione dyskusje i inicjują burze mózgów, a także prowokują do szukania nowych odpowiedzi w związku z naturą świata i ludzi. Można z nimi nie zgadzać się , powątpiewać w teorie, czasami ironizować z   konceptów, ale też warto poznawać ich poglądy, które  odbiegają od stereotypów i  intelektualnej poprawności. Chociażby dla poszerzania własnych horyzontów.. Oto kilka najbardziej wyrazistych  postaci  z grona  szalonych myślicieli.

Pojęcie „normalności”  w odniesieniu do człowieka  było kwestionowane od dawna. Pierwszy wyłom zrobił Freud, a za nim  poszedł m.in Kazimierz Dąbrowski  z jego koncepcją  dezintegracji pozytywnej  czy też  Wilhelm Reich. Jeszcze dalej poszedł amerykański myśliciel i psychiatra  rodem z Budapesztu Thomas Szasz – zyskał światowy rozgłos książką „Mit choroby psychicznej” i został namaszczony na kapłana „antypsychiatrii”..Ten wykładowca uniwersytecki z Nowego Jorku  utrzymuje, że  nie ma wśród nas…wariatów. i czegoś takiego jak kuku na muniu…Szasz pisał:’ Nie ma chorób umysłowych , obłęd nie istnieje, istnieją tylko jednostkowe zachowania, które komuś mogą zawadzać….Tak zwani szaleńcy  usiłują nam mówić rzeczy przykre, jakich nie chcemy słyszeć.I dlatego współczesne społeczeństwa  liczą na psychiatrów, że zmuszą” szaleńców” do milczenia..Psychiatria jest inkwizycją…” Poza tym-stwierdzał- należy zalegalizować wszelkie używki. Społeczeństwa nie wiedzą  jak inaczej łagodzić ból i udręki życia, a w związku z tym uderzanie w producentów chemicznych środków znieczulających jest absurdalne.Utrzymywał on, że ” prohibicja narkotykowa jest równie bezsensowna jak i alkoholowa i jak tamta zostanie przegrana” .Właściwie z ostatnimi słowami można zgodzić się; Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła klęskę w walce z narkotykami  i coś z tym fantem trzeba teraz zrobić.Thomas Szasz ogłosił, że na świecie nie ma ani jednego wariata…Niektórzy uważają ,że był nim  profesor Uniwersytetu w Las Vegas.

Murray Rothbard wykładał w mieście hazardu i kasyn   ekonomię, rozgłos zyskał „Etyką wolności’ i szeregiem publikacji na temat pieniądza.. Pierre Proudhon  głosił, iż „własność to kradzież,  Murray  rozwija tą myśl  i pisze,;”Państwo jest kradzieżą…Państwo jest największą i najdoskonalszą mafią przestępczą „.I niezależnie od tego czy to jest państwo demokratyczne,  autorytarne czy  totalitarne.Ten libertarianin  opowiadał się za rozbijaniem struktur państwowych i prywatyzacją wszystkiego( tu różni się z Proudhonem). Nawet policja, sądy, ulice, woda, powietrze…winny mieć prywatnych właścicieli.. Armia nie jest potrzebna, bo w dzisiejszych czasach bardziej wydajna jest partyzantka.No a czy broń nuklearna jest w pełni wykorzystywana? Murraj Rothbard umarł prawie dwadzieścia lat temu, lecz do dziś ma  wiernych kontynuatorów. U nas jest nim choćby Janusz Korwin-Mikke. jego środowisko.

Karl Popper zyskał sławę światową  jako autor „Społeczeństwa otwartego i jego wrogów”. W  „Nędzy historycyzmu”  potwierdzał, że uczeni nie dotykają żadnego absolutu i w nauce nie ma żadnych dogmatów.Poza tym nikt z nas nie zna celu swojej i ogólnej Historii.Kto twierdzi, że zna jej cel, próbuje nas uszczęśliwiać na siłę. Historia, tak jak Ewolucja błądzi po omacku, a Kosmos nie jest niczym zdeterminowany. wśród praw przyrody i różnych prawdopodobieństw, które nie są jednak Prawdą.Celem nauczanie Historii jest  dojście do wniosku, że nie ma ona żadnego celu..Można tą myśl- przewrotnie i z humorem- podrzucać historykom…Tylko nie wiadomo jak to zniosą..

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s