Ksiądz Isakowicz-Zalewski i jego Golgota

Do obecnej dyskusji o sytuacji Kościoła w Polsce dołączył niezłomny ks. Isakowicz-Zalewski. Jego książka z 2007 roku „Księża wobec bezpieki”, nie doprowadziła do zakończenia lustracji wśród duchownych. Teraz wywiad- rzeka „Chodzi mi tylko o prawdę”, porusza wątek częstych przypadków homoseksualizmu i pedofilii wśród polskich księży. Były opozycjonista w sutannie konkluduje, iż w gruncie rzeczy Kościołem rządzi mafia gejów, co nie może jednak dziwić i nie jest zanadto odkrywcze w związku z aferami z udziałem katolickich duchownych w innych krajach, m.in. w USA, Irlandii czy w Belgii.

Problem ma swoje zakorzenienie w przeszłości. Jesienią 1949 roku władze komunistyczne przyczyniły się do powołania Komisji Księży i tworzenia zastępów tzw.księży patriotów. Było ich przeszło tysiąc i częstokroć byli przymuszani do współpracy z UB, a potem SB, metodą „na kopa”; szantażowano ich materiałami dotyczącymi ich słabości do płci pięknej, homoseksualizmu, alkoholizmu itp. W lutym 1953 roku, ówczesna Rada Państwa wydała dekret o „tworzeniu, obsadzaniu i znoszeniu stanowisk kościelnych”. Komuniści zyskali wpływ na personalia w Kościele i starali się wspierać kandydatury byłych księży patriotów, a także tych duchownych, o których wiedzieli, że są słabi moralnie i zdemoralizowani. Te praktyki miały rozsadzać Kościół od środka. Została stworzona tradycja i teraz, kiedy ks. Isakowicz-Zalewski twierdzi, że homoseksualizm jest warunkiem awansu w polskim Kościele, to mamy do czynienia jedynie z jej kontynuacją.

Kościół w Polsce jest utożsamiany przez niedouczonych polityków i dziennikarzy jako główna siła opozycyjna wobec komunistycznego totalitaryzmu. Oczywiście jest to fałszywa teza i prawda jest bardziej skomplikowana. Prymas Stefan Wyszyński, przed uwięzieniem we wrześniu 1953 roku, podpisywał porozumienia z ekipą Bieruta, iż będzie występował przeciw „bandom podziemia”, a po 1976 roku z nieufnością odnosił się do KOR, gdyż uważał opozycję za przyczółek masonerii. Prymasa Glempa charakteryzowała wyjątkowa ugodowość wobec reżimu gen. Jaruzelskiego po wprowadzeniu stanu wojennego. Hierarchia była spolegliwa i chętna do współpracy z komunistami, a opozycyjny heroizm dotyczył przede wszystkim szeregowych księży; można przywoływać postacie Jerzego Popiełuszki, Sylwestra Zycha i właśnie Tadeusza Isakowicza -Zalewskiego. Mitotwórstwo związane z przeszłością Kościoła, rytualny charakter polskiego katolicyzmu w znacznym stopniu przyczyniły się do jego siły i wyjątkowej pozycji, a także poczucia bezkarności; również w sferze obyczajowej.

Mnie nie razi gejostwo księży, choć Kościół traktuje homoseksualizm jako zło. Bulwersują mnie przypadki molestowania i wykorzystywania seksualnego, łamania celibatu i brak wrażliwości moralnej duchownych. Oskarżony o molestowanie księży i kleryków arcybiskup poznański Juliusz Poetz, broniony przez Jana Kulczyka i rektora UAM, prof. Stefana Jurgę i wspierany przez sekretarza papieskiego Stanisława Dziwisza, został odsunięty od swoich obowiązków przez Jana Pawła II, któremu teraz teologowie w Europie Zachodniej zarzucają zbyt tolerancyjną postawę wobec pedofilii. Ostatnio jednak Poetz pojawił się na posiedzeniu Episkopatu Polski w sprawie…pedofilii i był przyjmowany z honorami. A sprawa proboszcza Michała M. z Tylawy.? Ten molestował i wykorzystywał dziewczynki i po wyroku z „zawiasami” został przez arcybiskupa Józefa Michalika pozostawiony w tej samej parafii. Zwracam uwagę jeszcze na jeden aspekt sprawy; za pedofilię księża dostają niskie wyroki i w zawieszeniu – są pieszczochami sądów i prokuratorów. A proboszcz Zbigniew R. z Kołobrzegu…? A obrońca księdza-pedofila z Bojania metropolita gdański Sławoj Leszek Głódz (porównywany do Bernarda Lawa z Bostonu) ?

Życie w kłamstwie, arogancja, wyniszczają moralnie i przeciw temu wystąpił ks.Tadeusz Isakowicz-Zalewski. Dążąc do prawdy w Kościele wybrał swoją Golgotę. Uderza też w kasandryczny ton; twierdzi, że lobby gejowskie w Kościele może zniszczyć każdego, kto jemu się przeciwstawi. Najpewniej wie o czym mówi.
I prawdopodobnie znowu poniesie klęskę….

Marek Sienkiewicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s