W Dolinie Dzwonów wszystko będzie poezją i prozą…

W Dolinie Dzwonów, czyli w szacownym Głogowie, odbędą się po raz kolejny od 31 maja tegoż roku Głogowskie Konfrontacje Literackie. Onegdaj przyjeżdżali na tą imprezę wybitni twórcy m.in książę polskiej poezji Krzysztof Ćwikliński. W tym roku w świat literackich doznań będzie wprowadzał znany prozaik Sławomir Shuty, którego powieści „Zwał” i „Ruchy” to niezwykle zjadliwe paszkwile na uczestników wyścigu szczurów, którzy poddani praniu mózgu w Firmach lub Korporacjach (tzw klony w garniturach i garsonkach) wyzbywają się jakichkolwiek zasad i wartości prócz wiary w… mimetyzm kopulacyjny

Dzień Dziecka zbiegnie się z wieczorem autorskimi interesującej poetki Mirki Szychowiak z Księżyca pod Wrocławiem. Bynajmniej nie pisze… księżycowej poezji, a jej tomiki „Człap story” i „Jeszcze się tu pokręcę” (nominacja do Nagrody Literackiej Nike” z 2011 roku przynoszą pełne błyskotliwej metaforyki, przekorne wiersze, które wprowadzają w paradoksy zgrzebnej rzeczywistości bez gotowych rozwiązań i odpowiedzi. Charakterystyczny dla Szychowiak jest utwór „Okoliczności”: „Przeprowadziłam się na świat upstrzona/ krwią, z odciętym pasem bezpieczeństwa/ Padał wtedy deszcz…Nocą albo nad ranem/ budowało się moje ciało od początku./ Oni wiedzieli więcej niż ja/ a teraz nie ma kogo zapytać”. Prawdę mówią kilka wierszy Mirki Szychowiak naprawdę mnie urzekło. Potem prozaik ze Słupska Daniel Odija ( nominacja do Nike w 2004 roku za powieść „Tartak”) i jego pesymistyczne wizje walki ludzi z istniejącymi w nich szczurakami z bodajże ostatniej powieści „Kroniki umarłych” z 2010 roku. Wieczorem w Rynku spotkanie z Grzegorzem Miecugowem. Zapewne będzie dużo pytań o Szkło kontaktowe i ostatnią książkę „Trójka do potęgi”, którą przenosi na scenę Wojciech Malajkat w Teatrze Syrena; nie tylko w trawie piszczy, że Miecugow ma zagrać kapitana Sowę…Może będą też pytania o przyjaźń jego rodziny z Wisławą Szymborską i Kornelem Filipowiczem.

Następnego dnia (2 czerwca) swoje nowe tomy zaprezentują poeci z Doliny Dzwonów Krzysztof Jeleń i Mieczysław Sosialuk. Trzeba dodać, że ich cały dorobek twórczy jest godny uwagi i jak najczęstszego docenienia. Niewątpliwie wieczory autorskie z nimi w roli głównej będą intrygującymi i ważnymi wydarzeniami artystycznymi Głogowskich Konfrontacji.

Warsztaty literackie dla młodzieży poprowadzi Mirka Szychowiak i krytyk, poeta Leszek Żuliński, który wydawał książki o Gombrowiczu, Szymborskiej i jest autorem cenionego zbioru poezji „Ja, Faust ” z 2008 roku. Żuliński w ostatnich latach nie tylko zmaga się z materią literacką, ale także ze swoją niezbyt chlubną przeszłością z okresu PRL. Trzeba dodać,że współpracuje z „Twórczością”, posiada niezwykle sprawne i wnikliwe pióro ; wróciłem ostatnio do jego szkicu o Jeanie Cocteau i „Opium” (z okresu kuracji odwykowej pisarza finansowanej przez Coco Chanel, o Cocteau wspominałem przy …Cocteau Twins); z przyjemnością czyta się napisane z taką lekkością i erudycją teksty..

Za tydzień w Dolinie Dzwonów wszystko będzie poezją i prozą dla uczestników, gości, bywalców i tych, którzy pierwszy raz dotkną Parnasu. Oby tylko nastroje i pogoda wszystkim dopisały. Szczerze tego życzę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s