Czesi i nowy mesjanizm polski

Miejmy nadzieję, że wczorajsza porażka Polaków, zasłużona, po niezłej grze, nie pogorszy wizerunku Czechów wśród naszych rodaków, a Petr Jiracek nie gości w sennych koszmarach najzagorzalszych kibiców.To jest tylko sport; zabawa z dużymi pieniędzmi w tle i najróżniejszymi podtekstami polityczno-społecznymi, których znaczenia nie należy przeceniać.

Poniekąd wymiar historyczny i teraźniejszość w naszych relacji z południowymi sąsiadami jest bardziej skomplikowana i odbiegająca od stereotypu wieloletniej przyjaźni i sympatii. Czesi odzyskali niepodległość w tym samym czasie i doprowadzili w styczniu 1919 roku do inwazji na Śląsk Cieszyński. Niejako w odwecie Józef Piłsudski nigdy ich nie traktował poważnie: uważał, że Czechosłowacja, jako państwo wielonarodowe i uwikłane w konflikty wewnętrzne jest tworem nietrwałym, skazanym na zagładę. W 1938 roku Polacy Zaolziańscy zawarli sojusz z Niemcami Sudeckimi, a Polska, przy poparciu politycznym i gwarancjach Adolfa Hitlera, wzięła udział w rozbiorze tego państwa. Podczas wojny, rząd RP współpracował z czeskimi emigrantami pod wodzą Edwarda Benesza, ale polska prawica miała wobec Czechów zupełnie inne plany. ONR- Falanga utworzyła Konfederację Narodu pod kierownictwem Bolesława Piaseckiego i wydawała pisma ” Sztuka i naród” , „Biuletyn słowiański” i „Nową Polskę”. W październiku 1941 roku zaczęto tam lansować ideę tzw. Imperium Słowiańskiego, które miało powstać po wojnie pod przewodnictwem Polski. W dokumencie tym uznano Czechosłowację za twór sztuczny i uznano, iż Czesi i Słowacy winni wejść w skład unii federacyjnej z Polską i poddać się kulturowej polonizacji. Ta idea miała także swój wymiar literacki: ze ” Sztuką i Narodem ” byli związani K.K.Baczyński, T. Gajcy czy Andrzej Trzebiński, który w wierszu – manifeście „Wymarsz Uderzenia ” napisał:
„Słowiańska ziemia miękka poniesie nas na bój,/ Imperium, gdy powstanie, to tylko z naszej krwi.” Zatem łącząc nacjonalizm z elementami polskiego mesjanizmu, Czechów traktowaliśmy jak przedstawicieli podrzędnego narodu. Po wojnie wszyscy zainteresowani tą dyskusją o Imperium Słowiańskim znaleźli się pod sowieckim butem, a potem w ramach operacji „Dunaj” w 1968 roku najechaliśmy na Czechosłowację, co jeszcze wzmocniło nastroje antypolskie w tym kraju. Dopiero powstanie KARTY 77 Vaclava Havla i Solidarności Polsko- Czechosłowackiej, także wsparcie przez Polaków ” aksamitnej rewolucji”, współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej, zmieniło sytuację i na tzw. resentymenty historyczne nie wszyscy mają ochotę.

Jednakże jest grupka takich, którzy do resentymentów najpewniej wrócą. W maju tegoż roku na łamach „Rzeczpospolitej” ukazał się artykuł socjologa UW Michała Łuczewskiego, który jest entuzjastą reaktywacji polskiego mesjanizmu; twierdzi, że Jan Paweł II i jego pontyfikat niejako zaświadcza o tym, że Duch Święty wskazuje Polaków jako „lud królewski, kapłański, proroczy”. Doktorowi socjologii z UW wtóruje Tomasz Terlikowski, domagający się realizacji pomysłu, by uznać władzę nad narodem Chrystusa Króla Polski. Do nowego mesjanizmu zapalili się publicyści „Uważam Rze” m.in Rafał Ziemkiewicz i wszyscy oni niewątpliwie czują powinowactwo duchowe z ks. Piotrem Natankiem.(może się zdarzyć, że przyszła stolica imperialnej Polski będzie gdzieś na Podhalu).

Od wskrzeszenia polskiego mesjanizmu -z wizją narodu wybranego przez Boga – do Imperium Słowiańskiego krótka drogą i wcale nie taka wyboista. Jaką przyszłość m.in Czechom planują panowie Łuczewski, Ziemkiewicz, Terlikowski, ks. Natanek, naprawdę nie wiem. Najpewniej nie będą równorzędni królewskim (sic!) Polakom, w Europie rodzącej się z ich ultraprawicowych snów i rojeń na jawie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s