„Psychuszki” i sprawa Trynkiewicza

W maju 1959 roku ukazała się w „Prawdzie” ironiczna wypowiedz Nikity Chruszczowa,że jedynie osoby niespełna rozumu mogą mieć krytyczny stosunek do „imperium szczęśliwości”, czyli ZSRR. Stała się ona zachętą do współpracy KGB z Instytutem Psychiatrii  Sądowej i przy wsparciu autorytetów naukowych m.in prof.Daniło Lunca i wynalazcy nowej choroby – schizofrenii bezobjawowej ( obywatel kontestujący porządek ustrojowy w ZSRR musi być wariatem ,choć nie wiąże się to z typowymi zaburzeniami psychicznymi) prof.Andrieja Śnieżewskiego zaczęto tworzyć „psychuszki”, w których zamykano dysydentów np.znakomitego pisarza Władimira Bukowskiego. Ten proceder istniał aż do pierestrojki Gorbaczowa. Przy okazji tej historyjki można powątpiewać w morale i nonkonformizm środowisk naukowych. Rzadko też w „psychuszkach” zamykano… psychiatrów protestujących przeciw tym praktykom (znany jest przypadek ukraińskiego psychiatry Siemiona Głuzmana).

U nas możliwość opuszczenia więzienia przez „potwora z Piotrkowa” Mariusza Trynkiewicza i innych osób skazanych przed 1989 rokiem na karę śmierci, skłoniła sejm i prezydenta do akceptacji ustawy o tzw.bestiach, dającej prawo tworzenia „psychuszek” wobec groźnych przestępców. Może być ona stosowana także wobec wszystkich osób skazanych prawomocnym wyrokiem w III RP i stać się źródłem potężnych pokus dla polityków w naszym kraju. A biorąc pod uwagę nader częsty konformizm, dyspozycyjność naukowców, w tym psychiatrów i psychologów, polityzację wymiaru sprawiedliwości, sprzedajność mediów, tumiwisizm i niską kulturę polityczną większości obywateli w kraju nad Wisłą, stworzono prawo ułatwiające w niedalekiej przyszłości realizacje ciągot autorytarnych czy faszystowskich przez formacje tworzone nie tylko przez Jedynie Prawdziwych, Bogobojnych i Brunatnych Polaków. Poza tym, mając na uwadze kondycje umysłową i moralną naszych elit politycznych, z grubsza wygląda to tak, jakby małpy, wyposażyć w  brzytwy i wypuścić do ciemnogrodzkiego  lasu  zamieszkałego przez społeczność jeszcze  bez utrwalonej  tradycji i nawyków demokratycznych. Łatwo ją otumanić i zastraszyć. Zatem uzbrojone małpy niczym w kraju Ubu Króla i być może za jakiś czas w naszej  powikłanej realności obrazy jak z „Lotu nad kukułczym gniazdem” Milosa Formana.

Larum w sprawie ustawy o tzw. bestiach, -z zastrzeżeniem, że nie obejmie ona przypadku ‚potwora z Piotrkowa”- zgłaszają prof.Ewa Łętowska i karnistka prof.Monika Płatek z UW, nieliczni politycy m.in Ryszard Kalisz ( z uporem godnym maniaka powtarza,że to „hańba”) i Andrzej Halicki, minister Bartłomiej Sienkiewicz.Jest to jednak wołanie na puszczy. W związku z rychłym wyjściem na wolność osób kiedyś skazanych na śmierć, tabloidy już urządzają seanse nienawiści, tworzą atmosferę linczu  wietrząc w tym możliwość kolejnej tragedii i żerowania na jej skutkach. Przypuszczam, że Trynkiewicz opuści mury więzienne, ale jako potencjalny sadystyczny zabójca, także osoba zagrożona zemstą pokrzywdzonych i najprzeróżniejszych frustratów o morderczych instynktach ( często są to tzw. porządni obywatele) nie uniknie ścisłego nadzoru służb policyjnych. Po kilku miesiącach będzie już cicho o tym wydarzeniu, gdyż podobnych do Trynkiewicza  krąży po ulicach  tysiące i media zajmą się następnymi tragediami. Natomiast ustawa o „psychuszkach” zostanie na długie lata. Żadna siła polityczna w Polsce jej nie zakwestionuje, nikt przy zdrowych zmysłach czy z nawet arcypotężną szajbą ,nie pozbędzie się tak skutecznego narzędzia do walki z prawdziwą lub urojoną opozycją. Jeśli nie wtrąci swoich pięciu groszy TK, to może dożyjemy czasów, że Niezłe Zajoby będą wsadzać do „psychuszek” Zazwyczaj Normalnych. Przynajmniej będzie ciekawie.

Reklamy

1 komentarz do “„Psychuszki” i sprawa Trynkiewicza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s