„Psychuszki” i sprawa Trynkiewicza

W maju 1959 roku ukazała się w „Prawdzie” ironiczna wypowiedz Nikity Chruszczowa,że jedynie osoby niespełna rozumu mogą mieć krytyczny stosunek do „imperium szczęśliwości”, czyli ZSRR. Stała się ona zachętą do współpracy KGB z Instytutem Psychiatrii  Sądowej i przy wsparciu autorytetów naukowych m.in prof.Daniło Lunca i wynalazcy nowej choroby – schizofrenii bezobjawowej ( obywatel kontestujący porządek ustrojowy w ZSRR musi być wariatem ,choć nie wiąże się to z typowymi zaburzeniami psychicznymi) prof.Andrieja Śnieżewskiego zaczęto tworzyć „psychuszki”, w których zamykano dysydentów np.znakomitego pisarza Władimira Bukowskiego. Ten proceder istniał aż do pierestrojki Gorbaczowa. Przy okazji tej historyjki można powątpiewać w morale i nonkonformizm środowisk naukowych. Rzadko też w „psychuszkach” zamykano… psychiatrów protestujących przeciw tym praktykom (znany jest przypadek ukraińskiego psychiatry Siemiona Głuzmana).

U nas możliwość opuszczenia więzienia przez „potwora z Piotrkowa” Mariusza Trynkiewicza i innych osób skazanych przed 1989 rokiem na karę śmierci, skłoniła sejm i prezydenta do akceptacji ustawy o tzw.bestiach, dającej prawo tworzenia „psychuszek” wobec groźnych przestępców. Może być ona stosowana także wobec wszystkich osób skazanych prawomocnym wyrokiem w III RP i stać się źródłem potężnych pokus dla polityków w naszym kraju. A biorąc pod uwagę nader częsty konformizm, dyspozycyjność naukowców, w tym psychiatrów i psychologów, polityzację wymiaru sprawiedliwości, sprzedajność mediów, tumiwisizm i niską kulturę polityczną większości obywateli w kraju nad Wisłą, stworzono prawo ułatwiające w niedalekiej przyszłości realizacje ciągot autorytarnych czy faszystowskich przez formacje tworzone nie tylko przez Jedynie Prawdziwych, Bogobojnych i Brunatnych Polaków. Poza tym, mając na uwadze kondycje umysłową i moralną naszych elit politycznych, z grubsza wygląda to tak, jakby małpy, wyposażyć w  brzytwy i wypuścić do ciemnogrodzkiego  lasu  zamieszkałego przez społeczność jeszcze  bez utrwalonej  tradycji i nawyków demokratycznych. Łatwo ją otumanić i zastraszyć. Zatem uzbrojone małpy niczym w kraju Ubu Króla i być może za jakiś czas w naszej  powikłanej realności obrazy jak z „Lotu nad kukułczym gniazdem” Milosa Formana.

Larum w sprawie ustawy o tzw. bestiach, -z zastrzeżeniem, że nie obejmie ona przypadku ‚potwora z Piotrkowa”- zgłaszają prof.Ewa Łętowska i karnistka prof.Monika Płatek z UW, nieliczni politycy m.in Ryszard Kalisz ( z uporem godnym maniaka powtarza,że to „hańba”) i Andrzej Halicki, minister Bartłomiej Sienkiewicz.Jest to jednak wołanie na puszczy. W związku z rychłym wyjściem na wolność osób kiedyś skazanych na śmierć, tabloidy już urządzają seanse nienawiści, tworzą atmosferę linczu  wietrząc w tym możliwość kolejnej tragedii i żerowania na jej skutkach. Przypuszczam, że Trynkiewicz opuści mury więzienne, ale jako potencjalny sadystyczny zabójca, także osoba zagrożona zemstą pokrzywdzonych i najprzeróżniejszych frustratów o morderczych instynktach ( często są to tzw. porządni obywatele) nie uniknie ścisłego nadzoru służb policyjnych. Po kilku miesiącach będzie już cicho o tym wydarzeniu, gdyż podobnych do Trynkiewicza  krąży po ulicach  tysiące i media zajmą się następnymi tragediami. Natomiast ustawa o „psychuszkach” zostanie na długie lata. Żadna siła polityczna w Polsce jej nie zakwestionuje, nikt przy zdrowych zmysłach czy z nawet arcypotężną szajbą ,nie pozbędzie się tak skutecznego narzędzia do walki z prawdziwą lub urojoną opozycją. Jeśli nie wtrąci swoich pięciu groszy TK, to może dożyjemy czasów, że Niezłe Zajoby będą wsadzać do „psychuszek” Zazwyczaj Normalnych. Przynajmniej będzie ciekawie.

Reklamy

One thought on “„Psychuszki” i sprawa Trynkiewicza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s