Golszifteh Farahani: niepokorna z Teheranu

U nas niezbyt ważne spory i hucpa z udziałem arcyfeministek i obrończyń Okopów św.Trójcy wokół wyborów studenckiej miss Torunia, zalew coraz większych  bredni na temat gender, a tymczasem pod innymi szerokościami geograficznymi kobiety codziennie stają przed dramatycznymi wyborami, nie ustają w staraniach, żeby zachować poczucie godności i możliwość samorealizacji Ostatnio natrafiłem na szereg artykułów poświęconych irańskiej aktorce i emigrantce Golszifteh Farahani, która stała się znana na świecie po debiucie w Hollywood w thrillerze „W sieci kłamstw” Ridleya Scotta w 2008 roku. Ta ciemnowłosa piękność jednak zupełnie różni się od niezbyt rozgarniętych intelektualnie gwiazd i gwiazdeczek mówiących wyłącznie o zdrowym odżywianiu, jodze, prawach zwierząt i coraz częściej dostrzega  się jej odwagę i niezłomność w walce o prawa kobiet. Staje się przykładem dla wielu Iranek żyjących w kręgu szyickiej ortodoksji, budzi zainteresowanie, szacunek w Europie i Stanach Zjednoczonych.

W Iranie szach Reza Pahlavi zapoczątkował „białą rewolucję” co wiązało się z europeizacją kraju i przyzwoleniem na umiarkowaną emancypację kobiet. Przeciwko temu wystąpił  w 1963 roku duchowy przywódca szyitów  Rudollah Chomeini i kilkanaście lat później stanął na czele krwawego buntu, który doprowadził do upadku monarchii Pahlavich. Ustanowiono wówczas Republikę Islamską opartą na szariacie; doprowadzono do ponownej degradacji społecznej i prawnej kobiet. Golszifteh Farahani urodziła się już w rzeczywistości zdominowanej przez  ajatollahów i fanatycznych mudżahedinów ludowych, ale otaczająca ją od początku artystyczna aura zapewne miała decydujący wpływ na ukształtowanie jej osobowości. Ojciec Behzad jest reżyserem teatralnym, matka, siostra i brat zajmują się aktorstwem lub reżyserują. Ona od piątego roku życia zaczęła grać na fortepianie, miała zostać pianistką i po konserwatorium kontynuować naukę w akademii muzycznej w Wiedniu. Jednakże szybko udowodniła, że prócz talentów muzycznych posiada jeszcze silny charakter, dość krnąbrną naturę. W wieku 14 lat sprzeciwiła się woli ojca i przyjęła rolę w filmie, stała się też liderką rockowego zespołu „Kooch Neshim”, Przewodziła  buntom w szkole i przeistoczyła się w chłopczycę, przy protestach najbliższych, żeby móc swobodnie jeździć na rowerze po Teheranie.

Rola u Ridleya Scotta otworzyła przed nią drzwi największych wytwórni, dala możliwość otrzymania statusu międzynarodowej gwiazdy. Jednak w zwiastunach  „W sieci kłamstw” jest scena, w której Farahani gładzi po ręce Leonardo Dicaprio, co od razu postawiło na nogi islamistów. Zaczęła się inwigilacja, przesłuchania przez tajną policję, postawienie przed sądem za nieobyczajność i zdradę państwa. Nie mogła opuszczać Iranu, więc musiała zrezygnować z udziału w produkcji Disneya „Książę Persji” w Londynie, W tym samym czasie film „Co wiesz o Elly” Asghera Fahradiego, z jej rolą główną, otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie i władze po wielu staraniach zgodziły się, żeby Farahani zjawiła się na gali nagrodzonych. Podobno sędzia prowadzący jej sprawę w Teheranie sam namawiał ją, żeby już nie wracała do kraju. Wygrała emigrancki los, ale nie traktuje Zachodu jako ziemi obiecanej. W licznych wywiadach podkreśla,że w Paryżu nie jest u siebie, zawsze pozostanie tą obcą.

We Francji ponad rok temu wystąpiła m.im w reklamówce Cezarów-najważniejszych nagród filmowych- i przez sekundę pokazała lewą pierś. Jak twierdzi ‚Der Spiegel” przedstawiciel irańskiego wymiaru sprawiedliwości zadzwonił do jej rodziców i zagroził, że po powrocie do Iranu za karę owa pierś będzie odcięta. To wydarzenie przypieczętowało jej los emigrantki i jednocześnie spowodowało, że zaczęła zachowywać się niczym niezłomna obrończyni praw człowieka. Artystycznym wyrazem tej postawy jest rola w „Kamieniu cierpliwości” Atiqa Rahimiego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s