Munch i kobiety

Poszukując jakichś wspomnień  w sobie o książkach, obrazach czy filmach związanych z  Dagny Juell  zawsze  natrafiam na pełne magnetyzmu oczy Danuty Kisiel – była Jasną( Dagny) w jednym z filmów- i płótna Edwarda Muncha. Miała niezwykle inteligentny i przenikliwy umysł, była tajemnicza i twórcza,  niezwykle piękna z chmurą płomiennorudych włosów . Do tej pory może stanowić wzór do naśladowania  dla współczesnych femme  fatale. Jednak o ile niektóre dorównują jej urodą , to  z całą resztą bywa bardzo różnie. Przy okazji słów o Dagny warto szerzej zająć się  Edwardem Munchem. Kobiety w największym stopniu wpłynęły na to, że niepokój, zmienność i demoniczność natury , śmierć,to dominujące tematy w większości cyklów jego obrazów.

 

Genialny Norweg urodził się i wychował w Christianii(dzisiaj Oslo). Kiedy miał pięć lat śmiertelna  gruźlica odebrała mu matkę, potem na tą samą chorobę zmarła najstarsza siostra, a młodsza na schizofrenię.Zatem wciąż obcował z chorobą ,szaleństwem. i poczuciem winy, wpajanym przez ojca, fanatycznego luteranina, który był tak pobożny, że graniczyło to prawie z obłędem..Pod przemożnym wpływem  rodzinnych tragedii maluje w 1885 roku „Chore dziecko”; pierwszy z obrazów, który wyłamywał się z ograniczeń naturalizmu na rzecz subiektywizacji  i pojmowania życia jako złowrogiego Żywiołu- zgodnie z wszystkimi kanonami filozofii Artura Schopenhauera. Epoka Muncha demonizuje kobietę, odnosi się do niej  lękiem lub wrogością, traktuje ją jak  Tajemnicę  i Norweg wpisuje się w ten sposób myślenia znakomicie .Ustawiczną walkę mężczyzny i kobiety o dominację będzie nazywać miłością. Poza tym każda niewiasta- to enigmatyczne połączenie matki, dziewicy i wampira wykorzystującego mężczyznę dla rozkoszy i rozmnażania gatunku.Takie myślenie o płci pięknej opierał na osobistych, niezbyt fortunnych przeżyciach.

Dla młodego  Muncha  okazją do seksualnego wtajemniczenia  był związek z Millie Thaulow, żoną kuzyna malarza. W swoich zapiskach nazywał ją „Panią Heiberg”, wprowadziło go w świat ” terroru i radości seksu” .Była jego dominą, przerażała i wabiła wdziękiem.Munch  podporządkował się jej, potem dręczył poczuciem winy, zazdrością i  odrazą, kiedy zdał sobie sprawę z tego, że zwodziła zarówno jego, jak i swojego męża. W ten sposób powstał wzorzec dla wszystkich kolejnych związków Muncha. Podobnie  szalony był romans z piękną i nienasyconą seksualnie Tullą Larsen,córką najbogatszego handlarza winem w Chrystianii. Tulla nigdy nie miała dość łóżkowych ekscesów i Munch  stawał się powoli cieniem mężczyzny, popadł w alkoholizm. Próbował odejść, ale wówczas pięknotka zagroziła samobójstwem.Podczas szarpaniny nawet go postrzeliła uszkadzając serdeczny  palec jego lewej ręki, co później utrudniało utrzymywanie palety w ręku.

Dagny Juell? Zabiegał o nią i uporczywie cierpiał. Na początku 1893 roku  leżał jak jakieś wierne psisko pod jej drzwiami  w zimie. W końcu uległa  i …przyniosło to jeszcze większe cierpienie; Dagny poznała diabolicznego Stanisława Przybyszewskiego; szybko została jego żoną. Natomiast nieszczęśliwy  Norweg malował ją jako Madonnę ; zapowiedz rozkoszy pod postacią zmysłowej i wabiącej piękności łączy się tu z niewinnością świętej. Dagny to Święta Teresa odrodzona w epoce Freuda i Junga. A także Salome i  postać kobieca z obrazu „Wampir”- ujawnił się w nim profetyzm Muncha  Faktycznie w okresie burzliwego małżeństwa z Przybyszewskim miała romans ze świetnym poetą Stanisławem Korabem- Brzozowskim i mniej zdolnym adeptem sztuki mowy wiązanej Władysławem Emerykiem.Pierwszy popełnił samobójstwo nie mogąc znieść życia w …czworokącie, a drugi – nie mogąc udźwignąć  cierpień miłości- zastrzelił Dagny i potem siebie..w Tyflisie w 1901 roku.

Kobiety na obrazach Muncha to zjawy, znudzone lub ekstatyczne, zawsze prowadzące do zguby. To istoty magiczne i oczekujące na Tajemnicę.. To przede wszystkim niepowtarzalna  Dagny. To wreszcie marzenie o miłości takiej, jak w finezyjnej wizji  „Pocałunku”.Dogłębnej i ocalającej.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s