Coś na jesienną depresję

Ostatnie dni u wielu z nas wywołują melancholijną refleksję, pogłębioną chandrę. Pogoda dla smutasów – zmagających się z bólem istnienia, codziennymi lękami – i dla abnegatów wszelakiej maści. A właściwie niepogoda..

Na taką aurę dobry jest Nikos Kazandzakis z jego powieścią „Grek Zorba” a także jego hinduski odpowiednik Bhawgwan Rajneesh, zwany pod koniec życia Osho, co dla buddystów zen oznacza „nauczyciel”. Właściwie nie pisał książek, a te które zostały wydane, to opracowane przez jego uczniów wykłady Oshiego. Przez wiele lat nauczał w Indiach, pod koniec życia był profesorem na Uniwersytecie Columbia. Lubił prowokować; wydał „No book” – książkę z samymi pustymi kartkami. Stworzył też Ruch Osho. W 2009 roku ukazało się dzieło „Podróż w nieznane. O życiu i umieraniu”, będące jego intelektualnym przesłaniem i testamentem.

Osho wyrastał z dzinizmu, tak bliskiemu Tagore i Ghandiemu,i buddyzmu zen, ale był przeciwnikiem wszelkich systemów religijnych. Cenił w ludziach religijność,a nie bycie wyznawcą religii. Poza tym uważał,że poszukiwanie sensu życia jest …marnowaniem czasu. Ludzie zatracają się w poszukiwaniu „jedynych prawd i objawień”. W rzeczywistości żadnych wielkich „prawd i objawień ” nie znajdują, ponieważ egzystują one jedynie w ich, niezdolnych do kompromisu z realnym światem duszach i umysłach. Według niego, brak akceptacji faktu, że istotą istnienia jest …istnienie, jest jednym z elementarnych przyczyn cierpienia i samotności.

Osho propagował ahimsę, czyli umiłowanie, szacunek dla każdej istoty żyjącej. Daleki był też on nihilizmu. Jedna z jego sentencji brzmiała: „Życie nie ma najmniejszego sensu, ale to jeszcze nie powód,żeby się nim nie cieszyć”. Przekonywał też, że należy cieszyć się życiem i radość z niego dawać innym. Zatem ten hinduski myśliciel podnosi na duchu. Szczególnie w jesienne wieczory. A jego myśli wciąż radośnie tańczą jak… Grek Zorba. Naprawdę, polecam książki Bhagwana Rajneesha zwanego Osho.

Copyright by Marek Sienkiewicz, 2011

Reklamy

1 komentarz do “Coś na jesienną depresję

  1. auto glass allen

    Build a 9gag dieting Better Slice of PizzaChoose vegetable toppings for pizza instead of
    meat and you may be able to lose weight. She said,” Whole grains, fruits and vegetables and less starches, such as ranch dressing or bleu cheese. When 9gag dieting starts to get old, stale, boring find a new way to your mind. A small salad is considered a vegetable in the diet means plenty ofvitamins, minerals and antioxidants.

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s